Nová kniha:
Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.
Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.
Jóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.
Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI
Audio/Video ukázka:
Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky
Dásbódh
Toto oblíbené dílo Šrí Bhausaheba Maharádže napsal Šrí Samartha Rámdás v 17. století.
Vše je iluze / Oddanost po Seberealizaci
1. a 2. část přednášek Šrí Siddharaméšvara, zaznamenané žákem Nisargadattou.
Já Jsem To
Rozhovory Šrí Nisargadatta Maharádže s žáky. Knihu sestavil M. Frydman a Maharádž ji schválil.
Aktuality
Pouhé pochopení slovního poznání nestačí k tomu, abyste přestali meditovat
Dnes - advaita
Siddharaméšvar Maharadž: Jste okouzleni pěnou, která jako by tančila na mořských vlnách. Tato pěna má lákavý duhový odstín, který okouzlí každého. Ale tato bublající pěna je pouhé nic. I vaše tělo je podobné bublině, která jednoho dne určitě praskne. Aham, to ego, ten pocit „já chci“, vás svádí k tomu, abyste věřili všemu, co je zdánlivé. Zajímá vás jen objektivní poznání, nikoli skutečné poznání Já. Je třeba pochopit, že toto vše je nepravdivé. Ale jak je možné, aby nevědomý člověk získal představu o skutečném stavu věcí? Ten lze poznat pouze na základě poznání, které pramení z nitra. Je to prostě inspirace, která se objeví a která vás vede k tomu, abyste šli hlouběji do sebe. Nevědomost vás omezila na džívu. Když je však smrtelný džíva obdařen skutečným poznáním, promění se v nesmrtelného Šivu. Ti, kdo zakusili múlamáju, primární iluzi, mohou pouze komponovat písma, ale nemohou vysvětlit poznání. Dokud nedojde k pochopení,...
Učení Mistra musí být převedeno do praxe
14. 1. 2025 - advaita
Siddharaméšvar Maharadž: Žijte šťastně všude, kde vás Bůh chce mít. Měli bychom kráčet po stezce statečnosti. Znakem světce je, že nejedná podle toho, co mu přichází do mysli. Jestliže vás někdo obtěžuje, mějte s ním strpení a uvědomte si, že ten dotyčný mluví ne k vám, ale k mysli. Aspirant by měl podle těchto rad smysluplně žít. Jestliže vstřebáte Brahmavidju, poznání Skutečnosti, má to dvojnásobný užitek. To znamená, že jsme hlouběji pochopili samotné poznání. Přemýšlejte o všem, co děláte, již od ranního probuzení. Vzdejte se světských myšlenek a snažte se zaobírat vznešenými myšlenkami. Vždy usínejte až po zbavení se všech pochybností a vstávejte rovněž prosti všeho. Nevěnujte pozornost zlým úvahám o nějaké osobě, ať je to kdokoliv. Vždy mějte na mysli jeho lepší vlastnosti. Neuvažujte o tom, co je špatné. Všechny tyto rady jsou k vaší spokojenosti.
Žijte, abyste se stali nesmrtelní
7. 1. 2025 - advaita
Siddharaméšvar Maharadž: Na to, co jsme, přijdeme pouze tehdy, když o tom rozjímáme. Jaký úkol musíme v životě splnit, jestliže jsme se narodili jako lidské bytosti? Lidský život není určen jen k vedení domácnosti a vykonávání světských povinností. Nejsme jako býk, zapřažený k zařízení na lisování oleje, chodící jednotvárně mechanicky stále dokola, úmorně vykonávající svoji činnost. Provádějte své povinnosti tak, že se stanete nesmrtelnými. Nežijte jen pro práci a plnění si svých povinností, promarníte pak vše jen pro smrt. „Kosti budou spáleny jako otep dřeva.“ Takhle nežijte. Žijte, abyste dosáhli stavu nesmrtelnosti. Jednoho dne zajisté zemřete; co po vás potom zůstane?
Osvobození získáte již v okamžiku, kdy vám Mistr přislíbí získání osvobození
31. 12. 2024 - advaita
Siddharaméšvar Maharadž: Není možné uctívat Já, uctívat poznání nebo uctívat ´vnitřní nástroj (vědomí)´. Mistr rozdává bez toho, aby za to něco očekával. Splatit čímkoliv Jeho laskavost je nemožné. Proto by měl každý vyjádřit naprostou oddanost svému Mistru. To je tím, co musí Já zakusit. Tato Božská Pravda (Paramartha), která nemá žádnou podporu uctívání Saguny (s formou), je bezedná. V den, kdy přestanete uctívat, přestane existovat vztah mezi vámi a Ním (Mistrem). Uctívání Mistra ve formě (Saguna) slouží pro potěšení uctívatelů. Ten, kdo má jak konečné poznání, tak úctu k Mistrovi ve formě (Saguna), je jako král. Nyní vám povím tajemství všech tajemství. Nepřestávejte uctívat Mistra ve formě (Saguna). Uctívání je jako potrava (výživa).
Vy jste právě to samé Átman, které hledáte
24. 12. 2024 - advaita
Siddharaméšvar Maharadž: To, o čem nemůžete spekulovat způsobem „to je“ nebo „to není“, je Já. Koncept, který vyvstává, když se zbavíme obou konceptů „to je“ a „to není“, je tím nejlepším konceptem, konceptem bez konceptů. Nyní může vstoupit do popředí skutečná entita, Já. Ego zmizí a pak je prokázáno, že my sami jsme Brahman. Vaikuntha, příbytek boha Višnua neboli nebesa, jsou všechno koncepty mysli, ale mysl si nedokáže představit Átman. Mysl umí dělat mnoho velkých věcí, ale nemůže dosáhnout podstatu Já. Může noha chodit? Jistěže ne. Noha nemůže chodit z vlastní vůle, musí být vedena určitou silou, silou známou jakožto vědomí. Dovolte mi uvést další příklad. Nemůžete držet ruku stejnou rukou, ale můžete s ní držet jiné věci. Mysl vyvstala z Átman. Je produktem Átman, proto si ho nemůže uvědomovat. Mysl se musí přetvořit v Átman, aby jej mohla vnímat. Átman je největší ze všech. Je to svědek. Nelze jej vnímat smyslovými...