Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI



Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Získáte-li Sebepoznání, splníte si svou povinnost

27. 8. 2024 - advaita

Siddharaméšvar MaharadžPokud někdo touží důkladně prostudovat knihu Dasboadh, měl by být vybaven těmito nezbytnostmi: 1. Pevná touha: K tomu, abychom byli spokojeni, musíme mít nejprve pevnou a silnou touhu poznat sebe sama, prostřednictvím které je spokojenost a ´dobro´ obdrženo; to znamená, že dojde k vysvobození ze spoutanosti. To je základní nutnost, nezbytná pro opravdové duchovní poznání. Aspirant se silnou touhou a zapáleností pro věc je znám pod názvem ´Džidnyjasu´. 2. Rozjímání a rozlišování: Aspirant, poháněn silnou touhou, musí o Sebepoznání neustále rozjímat. K tomu je třeba, aby nepřetržitě rozlišoval mezi Já (Pravdou) a ne-Já (nepravdou). Samozřejmě silná touha je sama předchůdcem správného rozjímání či rozlišování. 3. Praktikování: Způsob chování, ovlivněný předchozí praxí správného rozjímání a rozlišování, je v podstatě nepřetržitou praxí tohoto návyku. 4. Nepřipoutanost: Nepřítomnost jakékoliv připoutanosti. To znamená, že se aspirant nenechá do ničeho vtáhnout a na základě nezaplétání se do věcí spočívá ve svém pravém Já.

Přednáška 1

„Člověk se nepochybně spojí s Bohem prostřednictvím bezmezné oddanosti k Já. Právě to je záměrem duchovní knihy Dasboadh.“ (Dasboadh, oddíl 1, kapitola 1, verš 8)

Tato kniha nám říká, čeho aspirant dosáhne, bude-li číst duchovní promluvy a studovat je. Také mu radí, jak má praktikovat oddanost. Zde, v první kapitole, je mu vysvětleno, jak se sám stane Bohem poté, co pomocí duchovního poznání rozvine odpoutanost od hrubého těla, mysli a ega. Být zajedno s Bohem je v podstatě jednobodově zaměřenou oddaností, oddaností k Já z Já, a nerozlišováním. Jsou zde vysvětlena následující témata: • Absolutní poznání (kévala džňána); • Ryzí poznání; • Podstata Já; • Učení Mistra; • Prostředky k dosažení osvobození skrze sjednocení a pochopení; • Odpověď na otázku „Kdo jsem Já?“ a tím i poznání své přirozenosti; • Prostředky k dosažení Božskosti. Jsou zde také dány odpovědi na časté otázky jako například Kdo je Bůh?; Kdo je oddaný?; Kdy se Já stalo individualitou (džívou)?; Kdy se Já stává Bohem (Šiva)? Je zde poskytnut postup, jak si uvědomit Nejzazší Skutečnost (Parabrahman); dále vysvětlení, že lidé rozličných vyznání a názorů ve skutečnosti uctívají stejného Boha (i když rozličnými způsoby) a je zde podána metoda, jak ctít Nejzazší Skutečnost. Všechna tato témata jsou zde důkladně projednána.

Kniha Dasboadh také debatuje se svou cílovou skupinou čtenářů – s lidmi, pro které je právě tato duchovní látka svým složením určena. Čtenáři znalí věci jsou schopni pochopit pravou moudrost, která je zde naznačena a podána. Co je Prvopočáteční iluze (Mula Mája) a jak jsme od ní odděleni? Co je přirozeností pěti elementů? To vše je zde vysvětleno. Nakonec kniha Dasboadh objasňuje, kdo je skutečným konatelem všeho dění. Tato kniha rozptyluje možné pochybnosti a nachází řešení všech problémů souvisejících se světským a duchovním životem. Hlavní témata dalších příbuzných duchovních textů jsou zde taktéž důkladně zvážena. Ten, kdo pochopí Dasboadh, zajisté dospěje k prožívání Nejzazší Skutečnosti, známé též jako Bezmyšlenkovitá Skutečnost (Parabrahman nebo Brahmapada). To je má zkušenost. Navíc kniha Dasboadh prostřednictvím výkladu podstaty Véd a Upanišad popisuje prostředky, jak se stát Bohem. Tato kniha zdůrazňuje, že cílem všech škol a všech posvátných textů je získání Sebepoznání.

Pokud někdo touží důkladně prostudovat knihu Dasboadh, měl by být vybaven těmito nezbytnostmi: 1. Pevná touha: K tomu, abychom byli spokojeni, musíme mít nejprve pevnou a silnou touhu poznat sebe sama, prostřednictvím které je spokojenost a ´dobro´ obdrženo; to znamená, že dojde k vysvobození ze spoutanosti. To je základní nutnost, nezbytná pro opravdové duchovní poznání. Aspirant se silnou touhou a zapáleností pro věc je znám pod názvem ´Džidnyjasu´. 2. Rozjímání a rozlišování: Aspirant, poháněn silnou touhou, musí o Sebepoznání neustále rozjímat. K tomu je třeba, aby nepřetržitě rozlišoval mezi Já (Pravdou) a ne-Já (nepravdou). Samozřejmě silná touha je sama předchůdcem správného rozjímání či rozlišování. 3. Praktikování: Způsob chování, ovlivněný předchozí praxí správného rozjímání a rozlišování, je v podstatě nepřetržitou praxí tohoto návyku. 4. Nepřipoutanost: Nepřítomnost jakékoliv připoutanosti. To znamená, že se aspirant nenechá do ničeho vtáhnout a na základě nezaplétání se do věcí spočívá ve svém pravém Já. Chcete-li být spokojení (čili chcete-li se osvobodit od všech omezení), dříve či později získáte poznání Já. Dosažení dobra značí uniknout cyklu zrození a smrti. ´Kráčet po svých´ znamená následovat přesně to, co Mistr (Guru) vysvětlil, zatímco ´mít svou hlavu´ značí přít se či spekulovat (nad radami Mistra). Pokud máte silnou touhu a výše uvedené nezbytnosti, pak vás Guru dostane na šestou příčku (žebříku) a zde vás opustí (šestá příčka je předposlední příčka, přičemž sedmý stupeň je Nejzazší Skutečnost; Guru sdělí poznání této Skutečnosti, kterou však každý hledající musí zakusit sám). Byli jste schopni jíst různé druhy ovoce ze všech možných stromů, ale ovoce ze stromu ve formě ´lidské bytosti´, jíst nedokážete. Zřídkakdy se najde někdo, kdo ochutná toto ovoce, známé jako ´nektar poznání´ neboli ovoce osvobození. Jen člověk má schopnost přemýšlet a pokud se opravdu snaží pochopit svou pravou přirozenost, uvědomí si, že je Bůh. Získáte-li Sebepoznání, splníte si svou povinnost. Lidské tělo je kalpa vrikša (strom splňující přání). Jestliže si žádáte poznání, dá vám poznání, jestliže chcete osvobození, dá vám osvobození. Prubířským kamenem je žít jako Bůh i během života v lidské formě.

Přednáška z knihy Amrut laja 1

Překlad: Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.