Nová kniha:
Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.
Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.
Jóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.
Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI
Audio/Video ukázka:
Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky
Články
50. Přirozenost těla (z knihy Amrtut laja 2)
16. 7. 2021 - advaita
Siddharaméšvar Maharadž: Jelikož jsme poháněni přílišným sklonem k pěti žádostem (majetek, sex, jídlo a pití, sláva, spánek), zůstáváme zaníceně připoutáni k tělu. Dokud tento sklon trvá, trvá i dál připoutanost k tělu. Tělo se potom stává nezbytností. Je to zprostředkovatel k vychutnání si tužeb, a díky tomu vyvstává potřeba zrodů a smrtí. Vítr fouká, neboť je veden životní energií, a ta je velice jemnou formou větru. Celý svět je ve formě větru. To je proto, že tento svět je sen a vzduch (dech) tvoří základ, na kterém jsou sny postaveny. Třebaže nejsme ve tvaru těla, přesto máme za to, že v tomto tvaru existujeme, a vše vnímáme ve vztahu k tomuto tvaru. Je to proto, že tělo používáme coby zprostředkovatele, skrze něhož vše vnímáme.
Z promluv ke knize Jóga Vasišta
´Neexistuje zde nic než Brahman. Existence iluze nepřichází v úvahu.´
Jelikož jsme poháněni přílišným sklonem k pěti žádostem (majetek, sex, jídlo a pití, sláva, spánek), zůstáváme zaníceně připoutáni k tělu. Dokud tento sklon trvá, trvá i dál připoutanost k tělu. Tělo se potom stává nezbytností. Je to zprostředkovatel k vychutnání si tužeb, a díky tomu vyvstává potřeba zrodů a smrtí.
Vítr fouká, neboť je veden životní energií, a ta je velice jemnou formou větru. Celý svět je ve formě větru. To je proto, že tento svět je sen a vzduch (dech) tvoří základ, na kterém jsou sny postaveny. Třebaže nejsme ve tvaru těla, přesto máme za to, že v tomto tvaru existujeme, a vše vnímáme ve vztahu k tomuto tvaru. Je to proto, že tělo používáme coby zprostředkovatele, skrze něhož vše vnímáme.
29. 9. 1933
Z knihy Amrut laja 2
Překlad: Aleš Adámek